Nasze akcje - jestem

Przejdź do treści

Menu główne:

X WIOSENNY KONCERT

W dniu 29 maja 2015 r. w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbyła się dziesiąta edycja festiwalu piosenki i tańca pn. „Wiosenny Koncert”. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej JESTEM, natomiast współorganizatorami:
 • Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Konrada Mańki w Lublińcu,
 • Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Słuchowo i Umysłowo „Uśmiech Dziecka”
 • Miejski Dom Kultury w Lublińcu.
X Wiosenny Koncert dofinansowany był ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych.
Festiwal jest imprezą integracyjną. Celem imprezy jest przede wszystkim promowanie działalności artystycznej wśród dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, wspólne przeżywanie radości i poczucia dumy z ich możliwości i osiągnięć.
Jak co roku impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Swoje występy zaprezentowały zespoły z:
 • Przedszkola w Strzebiniu,
 • Miejskiego Przedszkola Nr 4 w Lublińcu,
 • Miejskiego Przedszkola Nr 2 w Lublińcu,
 • Miejskiego Przedszkola Integracyjnego Nr 3 w Lublińcu,
 • Miejskiego Przedszkola Nr 7 w Lublińcu,
 • Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach,
 • grupa z Zespołu Szkół Specjalnych Nr 28 w Częstochowie,
 • zespoły ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Lublińcu.
Wszystkie występy zostały nagrodzone cennymi nagrodami, a każdy uczestnik otrzymał drobny upominek.
Podczas trwania koncertu trwała bardzo miła i ciepła atmosfera.
Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują wszystkim za wspólną zabawę.DOGOTERAPIA

IX WIOSENNY KONCERT

W dniu 21 maja 2014 r. w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu odbyła się dziewiąta edycja festiwalu piosenki i tańca pn. „Wiosenny Koncert”. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej JESTEM, natomiast współorganizatorami:
 • Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Lublińcu,
 • Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Słuchowo i Umysłowo „Uśmiech Dziecka”
 • Miejski Dom Kultury w Lublińcu.
IX Wiosenny Koncert dofinansowany był ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych.
Jak co roku impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Swoje występy zaprezentowały zespoły z:
 • Przedszkola w Strzebiniu,
 • Miejskiego Przedszkola Nr 8 w Lublińcu,
 • Przedszkola im. Pluszowego Misia w Pawonkowie,
 • Miejskiego Przedszkola Integracyjnego Nr 3 w Lublińcu,
 • Miejskiego Przedszkola Nr 6 w Lublińcu,
 • Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach,
 • grupa z Zespołu Szkół Specjalnych Nr 28 w Częstochowie,
 • zespoły z Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Lublińcu.
Wszystkie występy zostały nagrodzone przez jury cennymi nagrodami, a każdy uczestnik otrzymał drobny upominek.
W czasie trwania Koncertu panowała bardzo radosna, „wiosenna” atmosfera. Uśmiech gościł na twarzach wszystkich uczestników imprezy.
Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują wszystkim za wspólną zabawę i zapraszają już za rok do udziału w jubileuszowej 10. edycji integracyjnego koncertu.


W dniu 30.11.2013r. w Specjalny Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbyło się szkolenie dla rodziców "Zrozumieć niepełnosprawność". Zajęcia z rodzicami poprowadzili:
 • p. Aleksandra Kruszyńska z Regionalnego Ośrodka Metodyczno – Edukacyjnego w Katowicach
 • p. Tomasz Piątek psycholog i terapeuta EEG Biofeedback
 • p. Lilianna Zberek z Ośrodka Terapii dla Dzieci i Młodzieży w Lublińcu


W dniu 08.12.2012r. odbyło się szkolenie dla rodziców "Wspieramy rodziców dzieci niepełnosprawnych - jak poradzić sobie samemu z moim dzieckiem" prowadzone przez p. Aleksandrę Kruszyńską z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego w Katowicach. W trakcie Zajęć rodziców, dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach malarstwa emocjonalnego, zajęciach muzykoterapii z elementami choreoterapii oraz zajęciach w Sali Doświadczania Świata.


Impreza integracyjna „Porozumiejmy się bez słów”
w Zespole Szkół nr 2 w Lublińcu

W dniu 24 kwietnia 2010 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Lublińcu odbyło się spotkanie integracyjne „Porozumiejmy się bez słów”, w którym brali udział rodzice dzieci niepełnosprawnych, nauczyciele oraz osoby, które od wielu lat pracują z dziećmi z głębszą niepełnosprawnością i dziećmi z autyzmem w Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Krakowie.
  Inicjatorem imprezy było Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „JESTEM”, Zespół Szkół Nr 2 w Lublińcu oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Publiczna Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna.
  W czasie trwania spotkania pani wicedyrektor z PPPP przekazała rodzicom informację na temat zasad aktualizacji orzeczeń i opinii w świetle obowiązujących przepisów prawa oświatowego. Natomiast zaproszeni specjaliści z Krakowa zaprezentowali zebranym m.in. metody porozumiewania się z własnym nie mówiącym dzieckiem oraz praktyczne sposoby radzenia sobie z trudnymi zachowaniami dzieci. Ponadto odpowiadali na pytania nurtujące rodziców starając się wskazać odpowiednią drogę rozwoju dziecka wynikające z jego potrzeb i możliwości.
  Rodzice w trakcie trwania spotkania mogli wymienić się doświadczeniami. Możliwość podzielenia się swoimi problemami sprawiła, że zrozumieli iż nie są sami, inni mają podobne wątpliwości i wszyscy mogą pomóc sobie nawzajem.
  W trakcie zajęć rodziców, dzieci miały okazję pod opieką nauczycieli z Zespołu Szkół Nr 2 w Lublińcu uczestniczyć w zajęciach prowadzonych nowatorskimi metodami. Były to m.in. zajęcia z malarstwa emocjonalnego; dzieci poprzez aktywne malowanie mogły poznać nowy sposób komunikacji oraz uwolnić swoje emocje.

W trakcie zajęć z dogoterapii uczestnicy podczas radosnej zabawy przyzwyczajali się do kontaktu z psem.
Nie zabrakło również zabaw przy muzyce, wspólnego śpiewania oraz gry na prostych instrumentach muzycznych w ramach muzykoterapii.
Zorganizowano również zajęcia z wykorzystaniem metody integracji sensorycznej, której głównym celem jest stymulowanie układu nerwowego tak, aby prawidłowo odbierał i przetwarzał bodźce płynące ze środowiska i własnego ciała.
Podczas trwania imprezy panowała miła i przyjazna atmosfera. Dla każdego uczestnika przygotowany został poczęstunek, ponadto dzieci otrzymały drobne upominki. Rodzice byli bardzo zadowoleni z przebiegu imprezy. Zrodził się pomysł, aby takie spotkania odbywały się częściej, dlatego następna taka impreza planowana jest jesienią bieżącego roku.

Joanna Weintritt
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego